Bilyeli Sandviç Rulman

“Bilyeli Sandviç Rulman” ismi ile patentlendirilen “Tek Sıralı Sabit Bilyeli Rulmanların” ölçüleri piyasada satılanların aynısıdır. Yapısı piyasada bilinen rulmanlardan farklıdır ve kalıp yatırımına ihtiyaç duyulmadan farklı üretim metodu ile üretilmektedir. Üretimi zor ve maliyetli olan büyük tip çelik ve paslanmaz rulmanlardan çok daha basit, pratik, hızlı, ucuz ve çevreyi kirletmeyen metodlarla üretilmektedir. Ayrıca özel ölçü ve şekillerde üretim imkânı olan rulmanlardır. 

Amaç:
-    herhangi bir metal dövme, tornalama, ısıl işlemle sertleştirme, normalizasyon, çap ve yüzey taşlama işlemlerine ihtiyaç duyulmadan,
-    sert, ince sac halkaların birbirlerine perçinlerle bağlanmasıyla oluşmuş,
-    iç ve dış bilezik demetlerine ait olan ve başlangıçta sac halkaların ilgili çaplarının kademeli ölçülerde üretilmesiyle oluşmuş,
-    hazır bilye yuvarlanma yollarındaki çapakların giderilmesi ve taşlanmasıyla,
-    değişik cins ve hem standart hem de standart dışı ölçülerde
rulmanların üretilmesidir.

Tek Sıralı Sabit Bilyeli Rulmanların bilinen mevcut rulman bilye kafes sistemi de tamamiyle farklıdır. Bilyeli sandviç rulman tipinin montajı sırasında bilyeleri içeren komple kafesin dış bilezik ve iç bilezik arasına yerleştirilmesi işleminde, tekniği bilinenlere nazaran daha büyük çaplı ve daha fazla sayıda bilye sığdırılmaktadır. Böylece rulmanlarda kullanılan perçinlerin sayısı ve çapları ihtiyaca göre arttırılabildiğinden, rulmanların maruz kaldığı statik ve dinamik kuvvetler istenilen seviyeye ulaşmakta ve ömürleri artmaktadır.

Rulman bilezik demetlerini oluşturan ince sac halkalar arasına girebilecek ince yağ filmi sayesinde hem rulmanın yağsız kalma riski azalmakta, hem de bu yağ filmi sayesinde sac halkaların arasında meydana gelebilecek sürtünmelerden dolayı sacların aşınarak tahrip olması önlemektedir. Aynı zamanda meydana gelebilecek ısının, yağların yer değiştirilmesiyle dışarı iletilmesi ile soğutma sağlanarak rulmanın ömrü arttırılmaktadır.