Mini Tip Gıda Yıkama Makinası

TEK HAVUZLU GIDA (sebze ve meyve) YIKAMA MAKİNESİNİN DÜNYADAKİ MEVCUT MAKİNELERE GÖRE ÜSTÜNLÜKLERİNİN DETAYLI AÇIKLAMASI:

A-Temizleme kapasitesi bakımından:
Makinemiz yıkama prensibi ve aşağıdaki fonksiyonları ile %100 garantili, çok temiz ve ekonomik yıkama sağlamaktadır.

1. Yıkanacak gıda cinsine, miktarına göre yıkama suyunun miktarı otomatik ve hassas olarak ayarlanabilmektedir.  
2. Her yıkama fazından sonra havuzun iç yüzeyi, tabanı ve sepetin dış yüzeyi fırçalanarak yapışmış kirler temizlenmektedir. Özellikle çamurlu sebzelerde fırçalama çok yararlıdır.
3. Hava kabarcıklarının sirkülasyonu vasıtasıyla; suyun gıdalara sürtünmesi, hava kabarcıklarının gıdalara sürtünmesi ve gıdaların birbirlerine sürtünmesi ile mükemmel bir şekilde ovalama sağlanmaktadır. Böylece gıdaların en kuytu yerleri dahi garantili temizlenmektedir.
4. Son fazda taze su ile mutlaka durulama yapılmaktadır.  
5. Durulama işleminde; gıdalar tamamen taze suyun içine daldırılmakta ve hava kabarcıkları ile ovalama(fokurdama) yapılmaktadır. Halbuki konveyolü makinalardaki sprey usulü durulama ile sebzelerin alt ve kuytu tarafları suya maruz kalmadığı için bu bölgeler tam olarak durulanamamaktadır.  
6. Her yıkama fazı sonunda toprak, kum ve taşlar sepetin dibindeki deliklerden havuzların dibine düşmekte ve orada kirli su ile beraber dışarı atılmaktadır. Böylece bu materyaller %100 temizlenerek garantili yıkama sağlamaktadır.
7. Her faz sonunda kirli su ve havuz tabanına birikmiş artıklar (üflenen hava, atıkların atılmasına daha da yardımcı olmaktadır) tamamen dışarı atıldığı için garantili yıkama sağlanmaktadır.
8. Marul, yapraklı sebze, üzüm gibi gıdalardaki böcekler hava kabarcıklarının uzun süreli sarsıntısı ve sirke tesiriyle etkisiz hale gelmekte ve sepet deliklerinden geçerek havuzların dibine düşmektedirler. İrileri ise sepetin dibinde birikmektedirler.  
9. Gıdalar toplam (kümülatif) olarak asgari 5-6 dakika suyun içinde kaldığı için kirlerin ve pestisitlerin gıdalardan çözülerek ayrılması (yumuşama işlemi için yeterli süre) sağlanmaktadır.  
10. Özellikle yapraklı sebzeler ve yeşil biber gibi hafif sebzeleri suyun içerisine bastıran ve suya batmayan yoğunluluktaki özel kapak sayesinde gıdalar, yıkama esnasında tamamen suyun içine daldırılmaktadır. Kapak, yumru gıdaları da havuz dibine bastırdığı için ekstra su tasarrufu da sağlamaktadır. Bastırma kapağı ve havuz kapağı soğuk su ile yıkamada suyun ısınmasını, sıcak su ile yıkamada suyun soğumasını önleyerek ekstra enerji tasarrufu sağlar.
11. Ispanak, maydanoz, kıvırcık marul gibi sebzelarin kökleri kesilmeden bütün halinde çamurlarıyla beraber çok çok temiz yıkanabilmektedir. Böylece sap deliklerinin içine kirli su girmediği için  % 100 garantili temiz yıkama sağlanmaktadır. Maydanoz, roka vs. demetiyle yıkanabilmektedir. Kıvıcık marul bütün halinde kökü yukarı olacak şekilde yıkanabilmektedir.
12.    Her su boşaltma işleminden sonra kirli sular tamamiyle süzülüp dışarı atılmaktadır.

B- Fonksiyonları bakımından:

1. Sirkeli su ile yıkamada gıda yüzeyine bulaşmış zirai ilaç kalıntılarını %100 e yakın temiz yıkar. Gıda Kodeksi sınırlarının çok daha üstünde temizlediği için, kanser riskini azaltır
2. Sade su ile yıkamada sebze ve meyvelere bulaşmış kir ve bakterileri %100 e yakın temiz yıkayan makinedir.                    
3. Temizleme kapasitesine göre filesiz sepette % 50, fileli sepette %60 su tasarrufu sağlamaktadır (fileli opsiyonda durulama suyu boşaltılmayarak ön yıkamada kullanılır). Havuza doldurulan taze yıkama suyunun miktarı, gıda bastırma kapağının, yüzen gıdaları  sepetin dibine kadar bastırdığı seviyeyesine kadardır. Makine az su kullandığı için karbon filtre kullanmaya uygundur.
      Kum-karbon filtreleme cihazı ile su tasarrufu, %100 olur.
4. Özel proseseler için, makine sıcak su ile yıkamaya da uygundur. Kullanılan su az olduğu için su ısıtma masrafı da azalmaktadır. Suyun ısıtılması, üfleyiciden gelen hava ile yapılabilir. 
5. Havuz, dışarıdan izole edilmeye uygundur. Böylece sıcak suyun soğuması ve soğuk suyun ısınması önlenmektedir. Bu durum da ekstra enerji tasarrufu sağlar.
6. En çok sebze ve meyve çeşidi yıkayan makinedir (Kurutulmuş sebze-meyve ve baklagiller dahil). Çamurlu, yapraklı ve kök sebzeleri çok çok temiz yıkamaktadır.
7. Hava üfleyicisinden gelen hava debisi yıkanan gıda cinsine ve miktarına göre ayarlanmaktadır.
8. Havuzlara üflenen hava basıncı çok düşük olduğu için gıdalar yıpranmamaktadır. Çilek, böğürtlen, yaş dut, üzüm, vişne ve yumuşak domates zedelemeden yıkamaktadır.
9. İstenildiği taktirde çok özel nedenler için dezenfektan kullanılabilir. Yemek sektöründe zirai ilaçlar için sirke, bakteriler için klor kullanılmaktadır.
10. Su, enerji, dezenfektan, emek ve kapladığı alan bakımında tasarruflu, çevreci ve çok fonksiyonlu makinedir. Ayrıca bulunduğu ortamı daha düzenli ve daha temiz tutma özelliğine sahiptir.
11. Makinede çok temiz yıkanmış olan sebze ve meyvelerin kabukları soyulmadan tüketilme imkanı olduğunda ekstra tasarruf sağlamaktadır.
12. Makinenin işletilmesi ve gıdaların ayıklama işlemini 1 operatör tek başına yapabilmektedir.

C- Dezenfektan kullanımı bakımından:

1. Her türlü dezenfektan kullanılmaya müsaittir. 
  Dezenfeksiyon işlemlerinin başarılı olabilmesi için öncesinde gerçekleşen; çürüklerin ayrılması, sebze meyvelerin başlangıçta tüm kir yüklerinden arındrılması işlemlerinin başarısı önemlidir. Makinede dozajlama, ön yıkamadan sonra yapılmaktadır. Çürükleri alınmış ve ayıklanmış olarak makineye konmuş  gıdalar, ön yıkama fazından sonra  dezenfeksiyon şartları için istenilen temizliğe ulaşmış olmaktadır. Böylece ekstra dezenfektan tasarrufu sağlamaktadır.
2. Dozaj yapılan istasyondan sonra gelen fazda yıkama işlemi dezenfektansız suda yapıldığı için dezenfektan kokusu ve tadı tamamen giderilmektedir 
3. Marul, yapraklı sebze, üzümdeki böcekler; dezenfektan tesiriyle daha da etkisiz hale  gelmekte ve sepet deliklerinden geçerek havuzların dibine düşmektedir. İrileri sepetin dibinde birikmektedirler.  
4. Ya sadece sirke veya sadece klor kullanılabilir. Ayrıca özel proseseler için sirke ve klor sıra ile arka arkaya beraber kullanılabilir. Böylece birbirlerinin özelliklerini bozmazlar.
5. Havuza doldurulan taze su miktarına göre otomatik olarak dezenfektan miktarı hassas olarak ayarlandığı için, dezenfektan kullanımı bakımından tasarruflu makinedir. 

Makinenin teknik özellikleri:

1. Makinanın bütün aksamları piyasada rahatlıkla bulunabilen standart parçalardan oluşmaktadır.
2. Makinenin bütün parçaları plastik olacak. Yapısı plastik kalıplamaya uygundur..
3. Prototip makine kapasitesi: yapraklı sebzeler için 1.5 kg, yumru ve kök sebze/meyve için 8 kg
4. Havuz, sepet ve fırça gövdesi konik olduğu için sepet ve fırça gövdesi kolayca makinadan çıkarılmakta ve tekrar içine konmaktadır.
5. Kirli su boşaltma sistemi pinpon topu gibi çok basit ve ucuz bir içi boş küre ile sağlanmaktadır.
6. Fırçalar yıprandığı taktirde kolayca değiştirilebilmektedir.
7. Makinenin küçük tipleri mutfak bankoları üzerinde kullanılacak şekildedir. Kirli su gideri eviyeye verilir.
8. Devrilmelere karşı havuzdaki suyun üfleyiciye girmemesi için önlem alınmıştır.
9. Makine otomatik olarak havuzun iç yüzeyine ve sepetin dış yüzeyine bulaşmış kirleri temizlemektedir.

TEK HAVUZLU GIDA(Sebze-meyve) YIKAMA MAKİNESİNİN DÜNYADAKİ MEVCUT MAKİNELERE GÖRE ÜSTÜNLÜKLERİ:

1-Yıkama işlemi; başından sonuna kadar tamamen otomatik olarak yapılmaktadır.
2- Çamurlu ve kökleri kesilmemiş sebzeler dahil her türlü gıdadaki toprak, kum, bakteri, zirai ilaç ve kimyasalları % 100 e yakın temizler.
3- Taze su ile % 100 durulama yapar.
4-Dezenfektan ile yıkamada dezenfektan kokusunu ve tadını % 100 giderir.
5-Böceklerin ayıklanmasını sağlar.
6-Baklagiller, kurutulmuş sebze ve meyveler dahil her çeşit gıdayı yıkar.
7– En yumuşak gıdaları zedelemeden yıkar.
8– Az su kullandığı için sıcak ve soğuk su ile yıkamada ekstra enerji tasarrufu sağlar.
9-Su, enerji, sirke, klor ve emekte büyük tasarruf sağlar.
10-Sıcak su ile yıkamada sıcak havalı üfleyici kullanılabilir.
11-Özel prosesler için sirke, klor veya klor+sirke ile yıkama yapabilir.